Antika Mangal Alanlar

  Antika Mangal Alanlar

  Antika Mangal Alanlar

  Antika Mangal Alanlar şirketimiz Antika Eski Bakır Mangal, Eski Mangal, Antika Osmanlı Bakır Mangal. Antika Osmanlı Dönemi Mangal, Osmanlı Mangal, Antika Paşa Mangalı, Antika Pirinç Mangal çeşitleri alıyor. Bununla birlikte, yüzyıllar boyunca önemli bir ısıtma yöntemi haline gelen eseri geliştirenlerin Türkler olduğundan hiç şüphemiz yok.

  Antika Mangal Alanlar İstanbul

  Antika Mangal Alanlar İstanbul

  Görünüşe göre eski dillerde mangal kelimesinin karşılığı yok. Türk insanının günlük hayatında önemli bir eser olan mangal, kömür yakmak, kapalı mekanları ısıtmak veya yemek pişirmek için kullanılan bakır, pirinç, metal veya pişmiş toprak kap olarak tanımlanabilir. İstanbul antika mangal alanlar olarak, bu yazımızda antika mangal ile ilgili açıklamalar yaptık.

  İstanbul Antika Mangal Alanlar

  Anadolu’da kazılan erken konutlarda ateş ocaklarının ortaya çıkması, mangalın ancak kömür kullanılmaya başlandıktan sonra geliştirildiğini ve Ortaçağ’dan itibaren daha çok kullanıldığını düşündürür. Koleksiyonumuzdaki en eski mangal Anadolu’da, en gelişmiş formları ise Osmanlı döneminde önemli bir kültür ve sanat merkezi olan İstanbul’da yapılmıştır.

  Antika Mangal Alan Yerler

  Antika Mangal Alan Yerler

  Genellikle bakır veya pirinçten yapılmışlardır, ikincisi bakır ve çinko alaşımıdır ve bakırın kırmızısının aksine sarı tondadır. İş sertleştirici bir metal olduğundan, tavlama sırasında aşırı ısınmamasına dikkat edilmelidir, çünkü dövüldüğünde kırılgan hale gelir ve çatlama ve kırılmaya neden olabilir. Süleymaniye mangalının birçok çeşidi vardır ancak bunlar üç temel gruba ayrılır.

  Osmanlı imparatorluğunun her yerine ihraç edilmek üzere her türden en iyi mangallar ve pirinç eşyalar orada yapılırdı. İşçilik ve form kalitesiyle tanınan bu pazardan mangallar, “Süleymaniye mangalları” olarak biliniyordu. Bugün hala Mimar Sinan Mozolesi sokağında geleneği sürdüren birkaç demirci ve bakır ustası bulunmaktadır.

  Bunlar genellikle loblu döküm oval gövdelidir. Gövde, mangal tepsisine yapıştırılmış dört küçük oyuğa monte edilen dört boynuzlu ayak üzerinde desteklenir. Gövdenin kendisi, dişbudak çanağının kenarı ve kulplar pirinçten dökülmüştür. Sadece ağız kenarına yerleştirilmiş olan küllük bakır dövülmüş. Gövde gibi loblu olan tepsinin kenarı pirinç kaplama ahşaptır.

  Antika Mangal Alan Yerler

  Kapak ayrıca pirinçtendir, çekiçle dövülür ve her iki tarafında iki sabit kulak vardır. Antika mangal alanlar ve antika mangal alan yerler, seviyeli bir iş birliği ile ticaret yapmaktadır. Bu, büyük evlerin hollerinde duran ve ‘salon mangalı’- orta mangalı olarak bilinen mangalın bakırdan yapılmış, uzun boylu ve dekoratif bir versiyonudur !

  Antika Mangal Alım Satımı

  Antika Mangal Alım Satımı

  En sık kullanılan çeşitlerden biridir ve halk arasında konak mangal- konak mangalı olarak bilinirdi . Anadolu’nun her yerinde benzer tipte, tepsisiz daha küçük mangallar görülebilir. Hatta bu tür mangalları Romanya, Macaristan, Yugoslavya ve Bulgaristan’da Osmanlı imparatorluğunun kültürel mirası olarak görebiliriz.

  Üst kısım, çerçeve ile çevrili olan kül çanağını tutmak için tasarlanmış derin bir konik şekildir. Bu, kahve sürahisi, maşa ve benzeri aletleri dinlendirmek, tabak ve kaseleri ısıtmak için kullanılırdı. Alt kısım çan şeklinde olup üst kısma içten beş geniş pim veya perçin veya bir büyük pirinç payanda ile sabitlenmiş ve ek yeri 15-20 cm bakır bant ile sabitlenmiştir.

  Bazılarının alt tarafına bağlı küçük tekerlekler vardır. Bunlar mafsallı pirinç kulaklardı ve ayrıca kasenin her iki yanında, ateşi yavaşça tutuşturmak için yeterli havayı sağlamak için delinmiş, konik bir kapağı olan iki mafsallı pirinç kulak vardı. Bu, kapağın tepesinde kuş biçimli bir uç çıkıntıya ve her iki yanda iki sabit çıkıntıya sahipti.

  Antika Mangal Alım Satımı

  Antika Mangal, ortası ‘nuhas’ (Arapça: bakır) kelimesiyle damgalanmış, yuvarlak bir bakır tepsi üzerinde durmaktadır. Özellikle mangal için yapılmış bu gibi tepsileri bulmak oldukça zordur ve çoğu zaman onun yerine sade bir bakır tepsi kullanılabilir. Köşk mangalı için pirinç çok ender kullanılmış ve kullanılsa bile gemiye ‘bakır tip pirinç mangal’ deniliyordu.

  Antika Osmanlı Mangal Alanlar

  Antika Osmanlı Mangal Alanlar

  Antika mangal alanlar genellikle loblu döküm oval gövdelidir. Gövde, mangal tepsisine yapıştırılmış dört küçük oyuğa monte edilen dört boynuzlu ayak üzerinde desteklenir. Gövdenin kendisi, dişbudak çanağının kenarı ve kulplar pirinçten dökülmüştür. Sadece ağız kenarına yerleştirilmiş olan küllük bakır dövülmüş.

  Antika mangal alanlar: Gövde, loblu, döküm parçaları bir araya getirerek yapılır. Bu tipin gövdesinde kulakçık bulunmamakta olup, tencere çanağının yan tarafına iki sert kulp takılmıştır. Taban, içbükey kenarlı altıgendir ve tepsiyi tutmak için yapılmış bir oluğa yerleştirilebilir. Dövülmüş kapak, yaprak şeklinde bir düğüme sahip pirinç bir lob-finiale sahiptir.

  Teklif Formu

   Ziyaretçi Yorumları

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Whatsapp
   Süleyman Yıldız
   Süleyman Yıldız
   Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?