Antika Hat Yazı Alan Yerler

Anasayfa » Antika Hat Yazı Alan Yerler

Antika Hat Yazı Alan Yerler

Antika Hat Yazı Alan Yerler yada Hat Yazısı alanlar olarak da, çeşitli şekillerde arama yaparak firmamıza ulaşım sağlayabilirsiniz. Antika eserlerin alım satımı yaptığımız günümüzde, binlerce çeşidi bulunan antika eşyaları satın alımını gerçekleştirmekteyiz. Hat yazısı da bunlardan biri. Kuran harfleri kullanılarak oluşmuş güzel yazı sanatıdır. Usta bir Hattat’ın yaptığı eserler her yerde hayranlık uyandırır, muhafaza edilir, değerli sayılır ve koleksiyoncular tarafından pahalı fiyatlardan satın alınırdı.

Hat tanım olarak Arapça çizgi anlamına gelir. İslam hat sanatı 8. yy ila 10. yy arasında ortaya çıkmış, daha sonraları hattı daha sanatlı şekillerde ve farklı kurallar çerçevesinde zamana göre gelişerek devam etmiştir. Diğer yazıların hususen kufi hattının hükmünü ortadan kaldırdığı için bu isim verildiği düşünülmektedir. Sülüs hattının küçük şekliyle yazılmış halidir. Kuran-Kerim Mushafları genel olarak nesih hatla yazılmaktadır.

Eski yazı ile yazılmış veya arapça olarak yazılmış Hat yazı, Hat levha, Hat yazısı ve eski evrakları değerinde satın alıyoruz. Hattat yazmak için oturur tüy veya kalem üzerinde tam bir fiziksel ve psikolojik hâkimiyeti sağlar, emin vuruşlarla hattını yazar. Hat sanatında ustalık seviyesine ulaşmak için bazen yıllarca alıştırma gerekirdi. Usta bir Hattat’ın yaptığı eserler her yerde hayranlık uyandırır, muhafaza edilir, değerli sayılır ve koleksiyoncular tarafından pahalı fiyatlardan satın alınırdı.

Antika Eski Hat Yazı Alanlar

Antika Eski Hat Yazı Alanlar

Türkiye antika koleksiyoncuları için bir cennet gibidir. Çünkü ülke coğrafi olarak medeniyetlerin binlerce yıl öncesine dayandığı bir dünya bölgesinde yer almaktadır. Ayrıca insanlarımız antika yadigarlara çok düşkündür. Antika Hat Yazı Alan Yerler en başta yer almaktadır. İstanbul yüzyıllardır birçok imparatorluğun ticaret merkezi olduğu için dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir. İlde en kıymetli antika mücevherleri bulabilirsiniz.

İstanbul Antika Hat Yazı Alan Yerler

Antika Hat Yazı Alan Yerler diye arama motoruna yazdığınız zaman, onlarca firmanın karşınıza çıkması olasılık dahilindedir. Elinizde bulunan Hat yazı gibi önemli eserlerin, ekspertizini yaptırmadan önce satışını yapmak normal bir ticaret değildir. İlk önce yapılması gereken işlem, hat eserin değerinin belirmesi gerekir. Hangi hattat tarafından yazıldığı ve ne zaman yazıldığı gibi etkenlerin yanı sıra, kullanılan objelerde bir o kadar önemlidir.

Antika Hat Yazı üzerinde çok önemli ibareler vardır ve O Hat Yazısını değerli kılar. Hat Yazısının yazıldığı tarih, Hat Yazısını yazan hattat, Hat yazı üzerinde oluşan tahrişler ve Hat yazının hattat şekli çok önemlidir. Antika Hat Yazı Alan Yerler firması, bu konularda uzmanlaşmış ve gerçek ekspertiz bilgisine sahiptir. İstanbul’da hem Anadolu hem de Avrupa yakasında her fiyat aralığına uygun antika eşyalar bulabileceğiniz yüzlerce antika dükkanı var. 

Hat Yazı Nakkaş hanelerde , Kuran nüshaları dikdörtgen format şeklinde yazılırdı. Bu şekilde hazırlanan yazıtlar daha sonra yapılar için taşa kazınır veya süs olarak örgü ile veya nakış ile malzemelere işlenirdi. Bu ve benzeri şekilde Hat yazı sahibi olan kişiler, şanslı ve avantajlı sayılan kişiler arasındadır. Maddi karşılık olarak da yüksek düzeyde nakit elde edecek demektir.

Antika Hat Yazı Alanlar

Antika Hat Yazı Alanlar

Osmanlı döneminden modern Türkiye Cumhuriyeti’nin başlangıcına kadar olan, bir çok eşya türü antikalar arasındadır. Mobilyalar, sikkeler, resimler, heykeller, el yazması belgeler, tablolar ve haritalar dikkatinizi çekebilecek diğer antikalar arasında. Türkiye’den pek çok antika 1900’lerde yasadışı yollarla yurt dışına götürüldü. Bu nedenle son 20 yılda hükümet ilgili ülkelere katı yaptırımlar uyguladı

Antika Hat Yazısı Çeşitleri

Antika Hat Yazı alan Yerler şirketinde, çeşitleri temelde altı tür yazı vardır: Kufi, Sülüs, Nesih, Rika, Reyhani,  ve Tevkidir. Bunlara Aklam-ı Sitte denir. Sülüs kelime olarak üçte bir anlamına gelir. Sülüs hat ile yazılan harfler asıl harfe nispetle üçte ikisi düz, üçte biri ise yuvarlak şeklinde yazılmakta olup bu hattı ilk vezir ibn-i Mukla tarafından yazılmaya başlanmıştır. Nesih hat sözlük anlamı olarak ortadan kaldırmak manasına gelir. 

Rika hat ziyadesiyle Osmanlı Türkleri kullanmıştır. Rika Hat Tevki Hattı gibi ancak onun kurallarına bağlı sülüs tarzında yazılan bir hattır. Sözlük anlamı olarak “küçük sayfa” anlamına gelir.  En çok kullanılan el yazısı biçimidir. Seri bir şekilde yazılabilir. Hat Sanatı temelinde bu hatlar kullanılmakla beraber zamanla bu hatlardan yeni hatlar da ortaya çıkmıştır bunlara örnek olarak.

İstanbul Antika Hat Yazı Alanlar

İstanbul Antika Hat Yazı Alanlar

Türkiye’de bir antika satın almadan önce, bir veya iki asırdan eski ürünleri ihraç etmenin kesinlikle yasak olduğunu bilmelisiniz. Antika Hat Yazı Alan Yerler olarak firmamız, alım satımlara yasalara uygun şekilde yapmaktadır. Bu nedenle, ya bir antika uzmanına danışmanız ve söz konusu eseri incelemeniz gerekir. Oldukça kıymetli ve eski ürünlerin ihraç edilmesini önlemek için ciddi yaptırımlar bulunmaktadır.

Antika Hat Yazı Alanlar İstanbul

Değerli antikalar için genellikle dikkat çekici firmalar tarafından düzenlenen bir müzayede vardır. Antika Hat Yazı Alan Yerler şirketi, bu konuda da ara sıra müzayede düzenlemektir. Eğer aradığınız makul fiyatlı bir Hat Yazı ise, tarihi yarımada çevresindeki dükkanlar ve eski çarşılar mükemmel bir yer. Çukurcuma Meydanı’ndaki antika dükkanları, antikacıların en çok ziyaret ettiği yer.

Meydan, İstanbul’un İstiklal Caddesi’ne yakın bir konumdadır ve kendi koşuşturması ile ünlüdür. Antika Çarşısını gezmek gibi bir düşünceniz varsa, Antika Hat Yazı Alan Yerler mağazamıza bekleriz. El yazması Osmanlı diplomaları gibi sıra dışı eşyalar arayan antika meraklıları için mükemmel bir yer.

İstanbul’un tarihi yarımadasında yer alan kapalı çarşı, en geniş antika eşya koleksiyonunu sunan turistik bir merkezdir. Türkiye’nin en eski ve en büyük alışveriş yeri olduğu için, genellikle Hat Yazı Alıcılarının ilk durağıdır. Osmanlı tarihi tutkunlarının çok iyi bildiği Ebru ebru ve İslami hat sanatı ile tanınır. Estetiği, sabır ve hayal gücü Osmanlı-Türk hat sanatının temel özellikleridir. 

Hat sanatı sadece Türklere değil, hat sanatını geometrik süslemeyle birleştiren Osmanlı kültürüne aittir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde hat sanatının nasıl farklı bir ruh bulduğunu göreceksiniz. Hat sanatında Türkçe hat derslerinde hem Latin hem de Arap alfabeleri kullanılmaktadır. Kaligrafi kursu veren yerler arasında en bilineni Kaligrafi Hat’tır. Hat merkezinin biri Kadıköy diğeri Ümraniye ilçesinde olmak üzere iki şubesi bulunmaktadır. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Süleyman Yıldız
Süleyman Yıldız
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?