Antika Ferman Alanlar

  Anasayfa » Antika Ferman Alanlar

  Antika Ferman Alanlar

  Antika Ferman Alanlar arayışı yapıyorsanız, doğru noktaya geldiniz demektir. Antika sektörü üzerine hizmet veren şirketimiz, Osmanlı zamanından kalmış, antika eserlerin ticaretini yapmaktadır. Günümüzde o kadar çok bulunmasa da, var olan fermanlar da çok değerlidir. Artık nesil yenilendikçe, geçmişin kıymetini bilen insan sayısı da azalmaktadır. Geldiğimiz noktada, Antika ferman az bulunur olduğundan dolayı, maddi ve manevi değeri de çok yüksektir. Bu manada ciddi alıcılar ve Antika Ferman değerini anlayan kişiler tercih edilmelidir.

  Günümüzde Ferman kullanılmıyor artık. Osmanlı dönemi zamanında kullanılan ve emir teşkil eden fermanlar bulunuyor. Ferman koleksiyonculuğu yapan kişiler, seriyi tamamlamak için arayışlarını sürdürmektedir. Antika Ferman bir anlamda da, insana geçmişte neler yaşandığını hatırlatıyor. Yazılış şekline ve biçimine göre, tarihten bilgiler almamızı sağlamaktadır. Antika ferman alanlar firması, Türki geneline hizmet vermektedir.

  Antika Ferman alanlar firmaların bir kısmı, Osmanlı döneminde yazılan fermanların tamamını bilmektedir. Tabi art niyetli kişiler tarafından çoğaltılarak, piyasaya sürülen bir çok baskı ferman da bulunmaktadır. Ferman alırken veya satarken, uzman kişiler tarafından detaylı inceleme yapılması gerekir. Fermanların bilinir bazı özellikleri mevcuttur. Ferman yazılış itibari ile emir niteliği taşıdığı için, padişah tarafından damgalanması gerekir. Bazı fermanlar da, maddi değer taşımaz.

  Antika Ferman Alan Yerler

  Antika Ferman Alan Yerler

  Antika fermanların belirlenmesinde ve ekspertiz sırasında, dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Antika fermanın yazıldığı zaman, fermanı yazan kişinin bilinirliği, fermanın yazılış şekli ve üzerinde ki tahribat çok önemlidir. Ferman antika sayılması ve maddi ve manevi bir değer taşıması için, padişah tarafından mühürlenmiş olması gerekir. Ferman üzerinde bulunan en belirgin özellik, gerçek olduğunu teşkil eden padişah damgasıdır. 

  İstanbul Antika Ferman Alanlar

  İstanbul Antika Ferman Alanlar şirketlerini en çok ziyaret eden müşterilerin yanı sıra, ferman koleksiyonculuğu yapan kişiler de bulunur. Koleksiyoncular için bulunmaz nadir eserler arasında ferman yer almaktadır. Elinizde antika niteliği taşıdığını düşündüğünüz ferman gibi değerli eserler olabilir. Bu tarz eserlerin değerini bilen kişiler ile irtibat kurmalısınız. Osmanlılarda iki çeşit fermana rastlanmaktadır. Fermanlardan birisi, doğrudan doğruya divandan, maliyeden yazılarak üzerine hükümdarın tuğrası çekilerek, gönderilen emr-i şerif idi. Diğeri ise tuğralı bir fermanın üzerine ve baş tarafına padişahın kendi el yazısıyla fermanda yazılanı teyit eden iradedir. 

  Hatt-ı Hümayûnla Muvaşşah, yani padişahın el yazısıyla tezyin edilmiş olan ikinci çeşit ferman, işin ehemmiyetini göstermek, hakkında teveccüh gösterilen zata, yahut da tehdid edici olarak bir vali veya serasker vesaireye gönderilirdi. Ferman şekil olarak, divani hat denilen girift kaside yazıyla yazılırdı. Antika ferman satmak için, firmamızdan yardım alabilirsiniz.

  Osmanlı döneminde yazılmış ve büyük önem taşıyan, Tanzimat fermanı gibi önemli fermanlar bulunmaktadır. Ferman ilan edildikten sonra ayrıntılı bir şekilde devletin resmi gazetesi yer almış, daha sonra her şehrin meydanında okunması, sancak ve kazalarda halka anlatılması emredilmiştir. Yeni bir sürecin başladığını göstermek için her yerde donanma alayları tertip etmiş, sürecin bir şölen havasında başlamasını istemiştir. Zira Tanzimat Dönemi’ne kadar Osmanlı devletinin sınırları dışında yaşayan Türklerin pek farkına varılmamıştır.

  Antika Ferman

  Antika Ferman

  Osmanlı döneminde olduğu gibi, günümüzde de fermanların maddi ve manevi değeri büyüktür. Osmanlı dönemindeki fermanları hepimiz biliyoruz. Padişahların fermanları emir yerine geçer, idarecilerden halka kadar da herkes bu fermanlar uyardı. Padişahların kendi el yazısı ve tuğrasından olan fermanların orijinal görüntülerini de bu yazımızdan görebilirsiniz. Antika ferman alanlar olarak, değerini bilmediğiniz fermanları ekspertiz yapabiliriz.

  Antika Ferman Alan Yerler

  Osmanlılarda iki çeşit fermana rastlanmaktadır. Fermanlardan birisi, doğrudan doğruya divandan, maliyeden yazılarak üzerine hükümdarın tuğrası çekilerek, gönderilen emr-i şerif idi. Diğeri ise tuğralı bir fermanın üzerine ve baş tarafına padişahın kendi el yazısıyla fermanda yazılanı teyid eden iradedir. Antika ferman alanlar firması, böyle bir ferman için yüksek miktarda nakit ödeme yapmaktadır.

  Osmanlı döneminde sefer açılması, asker sevki, vergi ve devlet işlerine dair yazılan fermanlar bulunmaktadır. Doğrudan doğruya Divan-ı Hümayun kararı ve padişahın emriyle hazırlanıp ilgili şahıslara gönderilirdi. Fermanların büyük bir kısmı ise beylerbeyi, sancak beyi, kadı gibi görevlilerin arzuhali üzerine yazılırdı. Konunun divanda görüşülüp bir karara bağlanması sonunda hazırlanırdı.

  Bazen doğrudan doğruya padişahın emriyle, sancaktaki bir şehzadenin isteği ve gönderdiği müsvedde üzerine ferman yazılabilirdi. Ferman müsveddesi buyruk içindeki talimata göre hazırlanırdı. Ferman gönderilen vazifelinin emredilen hususu süratle yerine getirmesi demektir. İhtiyaç duyulduğunda ikinci fermanda mutlaka bir de tehdit rüknü bulunurdu.

  İstanbul Antika Ferman Alanlar

  İstanbul Antika Ferman Alanlar

  Antika ferman alanlar genelde fermanlar üzerinde inceleme yaparken, hangi yılda ne zaman yazıldığına bakar. Tarih daima yazı ile gün, ay, yıl sırasına göre ve Arapça olarak yazılır. Bununla birlikte ayın tarihinin yazılışı bakımından fermanın cinsine ve yazıldığı büroya göre biraz farklılık vardır. Bu sonuncuların tahrir mahallinin üstüne, müstakil bir satırın sol yarısına yazılması haline de sıkça rastlanır.

  Antika Ferman Ekspertiz

  Antika ferman alanlar firması uzmanları, fermanın değerini belirlemek için yazılış şekline ve sayısına bakar. Osmanlı döneminde yazılar en önemli fermanlar, Islahat Fermanı ve Tanzimat fermanı olarak bilinir. Bu fermanlarla, devletin çöküşünün toplumsal ve ekonomik nedenleri araştırılmadan devletin kurtarılabileceği sanılmıştır. Islahat Fermanı, Tanzimat fermanının devamı olarak nitelendirilebilecek bir değişim olarak da kabul edilebilir.

  Osmanlı zamanı veya daha eski dönemlerde kullanılan her türlü eşya, insan hayatında hatıra olarak önemli yere sahiptir. Günümüzde bu hatıraların manevi değeri olduğu kadar, maddi değerinin de yüksek olduğu anlaşılmaya başladı. Antika fermaların gerçek değerinde ve uygun koşullarda, insanların beklentileri de göz önüne alınarak değerlendirmenin zamanı geldi.

  Güvenilir antika firmalarının, ferman üzerinde yapmış olduğu ciddi çalışmaları da görmezden gelmek olmaz. Kurumsal olarak çalışan firmaların, antika fermanlar üzerinde ciddi araştırmalar yaptığı biliniyor. Elinizde bulunan antika fermanları değerlendirmek ve gerçek değerini bulmasını sağlamak için, bu firmalar ile iletişim kurunuz. 

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Süleyman Yıldız
  Süleyman Yıldız
  Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?