Antika Ferman alan yerler arayışı yapıyorsanız, doğru noktaya geldiniz demektir. Antika sektörü üzerine hizmet veren şirketimiz, Osmanlı zamanından kalmış, antika eserlerin ticaretini yapmaktadır. Günümüzde o kadar çok bulunmasa da, var olan fermanlar da çok değerlidir. Artık nesil yenilendikçe, geçmişin kıymetini bilen insan sayısı da azalmaktadır.

Geldiğimiz noktada, Antika ferman az bulunur olduğundan dolayı, maddi ve manevi değeri de çok yüksektir. Bu manada ciddi alıcılar ve Antika Ferman değerini anlayan kişiler tercih edilmelidir.

Günümüzde Ferman kullanılmıyor artık. Osmanlı dönemi zamanında kullanılan ve emir teşkil eden fermanlar bulunuyor. Ferman koleksiyonculuğu yapan kişiler, seriyi tamamlamak için arayışlarını sürdürmektedir. Antika Ferman bir anlamda da, insana geçmişte neler yaşandığını hatırlatıyor. Yazılış şekline ve biçimine göre, tarihten bilgiler almamızı sağlamaktadır.

Antika Ferman Satın Alan Firmalar

Antika Ferman satın alan firmaların bir kısmı, Osmanlı döneminde yazılan fermanların tamamını bilmektedir. Tabi art niyetli kişiler tarafından çoğaltılarak, piyasaya sürülen bir çok baskı ferman da bulunmaktadır. Ferman alırken veya satarken, uzman kişiler tarafından detaylı inceleme yapılması gerekir. Fermanların bilinir bazı özellikleri mevcuttur.

  • Antika Ferman yazıldığı zaman önemlidir
  • Fermanın yazılış şekli içeriği önemlidir
  • Fermanı yazan kişinin bilinirliği önemlidir
  • Ferman üzerinde oluşan deformeler önemlidir

Ferman antika sayılması ve maddi ve manevi bir değer taşıması için, padişah tarafından mühürlenmiş olması gerekir. Ferman üzerinde bulunan en belirgin özellik, gerçek olduğunu teşkil eden padişah damgasıdır. Ferman yazılış itibari ile emir niteliği taşıdığı için, padişah tarafından damgalanması gerekir. Bazı fermanlar da, maddi değer taşımaz.

Antika Ferman Alım Satım Şirketleri

Antika Ferman alım satım şirketlerini en çok ziyaret eden müşterilerin yanı sıra, ferman koleksiyonculuğu yapan kişiler de bulunur. Koleksiyoncular için bulunmaz nadir eserler arasında ferman yer almaktadır. Elinizde antika niteliği taşıdığını düşündüğünüz ferman gibi değerli eserler olabilir. Bu tarz eserlerin değerini bilen kişiler ile irtibat kurmalısınız.

Osmanlılarda iki çeşit fermana rastlanmaktadır. Fermanlardan birisi, doğrudan doğruya divandan, maliyeden yazılarak üzerine hükümdarın tuğrası çekilerek, gönderilen emr-i şerif idi. Diğeri ise tuğralı bir fermanın üzerine ve baş tarafına padişahın kendi el yazısıyla fermanda yazılanı teyid eden iradedir. 

Hatt-ı Hümayûnla Muvaşşah, yani padişahın el yazısıyla tezyin edilmiş olan ikinci çeşit ferman, işin ehemmiyetini göstermek, hakkında teveccüh gösterilen zata, yahut da tehdid edici olarak bir vali veya serasker vesaireye gönderilirdi. Ferman şekil olarak, divani hat denilen girift keşideli yazıyla yazılırdı. Antika ferman satmak için, firmamızdan yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!